Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.99.2025.2.JPO
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 kwietnia 2025 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 2 listopada 2024 r. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą A (NIP: (...)), której przeważającym przedmiotem jest pozostała działalność w zakresie programowania (PKD: 62.10.B).
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). W 2024 r. Wnioskodawca był na ryczałcie ewidencjonowanym, natomiast od 2025 r. Wnioskodawca rozlicza się z zastosowaniem podatku liniowego.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem programów komputerowych, rozwijaniem/ulepszaniem oprogramowania. Od listopada 2024 r., a więc od początku prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, współpracował z polską spółką prawa handlowego B Sp. z o.o. z siedzibą w C (nr KRS: (...)) – dalej jako „Spółka” na podstawie pisemnej umowy o świadczenie usług zawartej w dniu 1 listopada 2024 r. Na mocy przedmiotowej umowy, Wnioskodawcy powierzono realizację usług IT polegających na wspieraniu procesu wytwarzania oprogramowania i wdrażania produktów, a w szczególności:
a)tworzenie programów komputerowych,
b)szkolenie wskazanych pracowników zamawiającego – Spółki.
Przedmiotem niniejszego wniosku są jednak tylko usługi dotyczące tworzenia programów komputerowych i przenoszenia autorskich praw majątkowych do nich na Spółkę. Wnioskodawca tworząc rozwiązania dla Spółki tworzy je od nowa i korzysta też z narzędzi, tj. otwartych bibliotek typu open source lub licencjonowanych. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów. W zespole tym jednak każdy odpowiada za własne zadania i realizuje je w ramach własnej działalności. Wnioskodawca pełni rolę (...) – tworzy oprogramowanie i infrastrukturę (...). Wnioskodawca pracuje w metodyce pracy (...). Wnioskodawca jak i pozostali członkowie zespołu wybierają zadania według (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
