Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2025 r., sygn. I FSK 1101/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2025 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt III SAB/Wa 75/23 w sprawie ze skargi B. sp. k. z siedzibą w W. na przewlekłe prowadzenie postępowania odwoławczego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października 2018 r. do lutego 2019 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz B. sp. k. z siedzibą w W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 22 lutego 2024 r., III SAB/Wa 75/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi B. [...] sp.k. z siedzibą w W. (dalej: strona, skarżąca, spółka), stwierdził, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania odwoławczego w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października 2018 r. do lutego 2019 r., które miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu, przyznał od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz spółki sumę pieniężną w wysokości 2 000 zł oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
2. Jak wynika z uzasadnienia, decyzją z 28 października 2022 r. Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie określił skarżącej: (1) przybliżone kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w podatku od towarów i usług za miesiące od października 2018 r. do lutego 2019 r., (2) przybliżone kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe w podatku od towarów i usług za październik 2018 r., styczeń i luty 2019 r., (3) przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za listopad 2018 r. oraz (4) ustalił przybliżone kwoty dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w stawce 30% wynikającego z kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe za miesiące od października 2018 r. do lutego 2019 r. Decyzja została doręczona pełnomocnikowi strony 11 listopada 2022 r. Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, spółka złożyła pismem z 18 listopada 2022 r. odwołanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
