Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.212.2025.1.AWY
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- uznania zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, który wskutek zgodnego podziału majątku rozwiązywanej Spółki cywilnej zostanie otrzymany przez Wspólnika 2, za przedsiębiorstwo i w konsekwencji uznania przekazania tych składników na rzecz Wspólnika 2 za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy,
- braku obowiązku zapłaty przez Spółkę podatku VAT zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy i braku obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 5 ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest spółka cywilna (dalej jako: Spółka), której podstawowy przedmiot działalności stanowi produkcja oraz sprzedaż mebli kuchennych, biurowych, a także pozostałych ich rodzajów.
Spółka posiada stacjonarne studio, gdzie klient ma możliwość obejrzenia mebli dostępnych na ekspozycji, skorzystania z doradztwa projektantów oraz zamówienia mebli dostosowanych do własnych potrzeb oraz preferencji.
Dotychczas Spółka prowadzona była przez dwóch wspólników, jednakże jeden z nich zmarł, natomiast jego spadkobiercy nie są zainteresowani kontynuowaniem działalności prowadzonej wcześniej przez zmarłego wspólnika.
W związku z faktem, że nie istnieje możliwość prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej z udziałem tylko jednego wspólnika, Spółka zostanie rozwiązana. Drugi ze wspólników (dalej jako: Wspólnik 2) wyraża jednak wolę samodzielnego kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej wykonywanej dotychczas przez Spółkę. Wobec powyższego, w związku z planowanym rozwiązaniem podmiotu, Wspólnik 2 wraz ze spadkobiercami zmarłego wspólnika zamierza dokonać zgodnego podziału składników majątku przedsiębiorstwa w ten sposób, że na rzecz Wspólnika 2 (konkretniej - do jego jednoosobowej działalności gospodarczej) przekazany zostanie zespół składników materialnych i niematerialnych, które służyły wspólnikom dotychczas do prowadzenia w ramach Spółki cywilnej działalności podlegającej na produkcji i sprzedaży mebli, spadkobiercy zmarłego wspólnika natomiast otrzymają jeden z należących do Spółki samochodów osobowych oraz stosowną kwotę pieniężną ze środków zgromadzonych w majątku rozwiązywanej spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
