Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.27.2025.2.KK
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii ustalenia czy dopłaty do ceny ścieków stanowią element podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czy w związku z dopłatami do ceny ścieków Gmina nadal ma prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków dotyczących infrastruktury kanalizacyjnej prewspółczynnikiem metrażowym i dopłaty te nie będą miały wpływu na sposób kalkulacji tego prewspółczynnika, czy dopłaty do ceny ścieków mieszczą się w którejś ze wskazanych kategorii zmniejszających mianownik przy kalkulacji prewspółczynnika Urzędu Gminy zgodnie z zasadami rozporządzenia, tj. czy będą zmniejszać dochody wykonane urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie § 2 pkt 9 lit. a-g rozporządzenia oraz kwestii ustalenia czy kwoty dopłaty do ceny ścieków dla mieszkańców powinny zostać wykazane na fakturze VAT wystawianej za odbiór ścieków.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2025 r. (data wpływu 4 marca 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…) (dalej jako: „Gmina”, „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2024 poz. 609 t. j. z dnia 22 kwietnia 2024 r.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych Gminy należy zaspokajanie potrzeb wspólnoty, w tym w szczególności w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
