Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.225.2025.1.LM
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez Dostawców, pomimo że kwota tego podatku jest obliczona błędnie, tj. przy zastosowaniu nieprawidłowego kursu walutowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, posiadającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski, jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
(…) S.A. prowadzi (…). Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie produkcji (…), wytwarzania (…) oraz magazynowania i przechowywania towarów. Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi (…) zakładów produkcyjnych, posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży oraz zakupu.
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje różnego rodzaju zakupu nabywając zarówno usługi jak i towary. Wachlarz dostawców jak i odbiorców jest bardzo szeroki, co jest jednoznaczne z szeroką paletą otrzymywanej dokumentacji, w której kontrahenci przeliczają swoje usługi w walucie obcej, a co za tym idzie wystawiają faktury na rzecz Wnioskodawcy również w walucie obcej. Na gruncie polskiego prawa podatkowego dopuszcza się otrzymywanie przez podatników od swoich kontrahentów faktur, na których podstawę opodatkowania określa się w walucie obcej przy jednoczesnym obowiązku przeliczania walut obcych na złote zgodnie z zapisami art. 31a Ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo w myśl art. 106e ust. 11 Ustawy kwoty podatku wykazuje się w złotych, a więc Ustawodawca tylko w jednym przypadku wyraźnie określa jaka wartość na wystawionej fakturze winna być wyrażona w walucie polskiej i jest to właśnie kwota podatku. Istnieje zatem możliwość wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie wymienialnej, ale kwota podatku powinna być zawsze wyrażona w walucie polskiej. Co ważne przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej wykazanych na fakturze dokonać powinien usługodawca lub dostawca towarów. Mimo, iż ten rodzaj dokumentowania zaistniałych zdarzeń gospodarczych jest jak najbardziej zgodny z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i w Ustawie o podatku od towarów i usług jest jasno wskazany sposób przeliczania waluty na złote to niestety w istniejącym otoczeniu biznesowym można zaobserwować, że generuje on różnego rodzaju pomyłki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
