Kara za niezarejestrowane automaty do gier w lokalu wynajmującego - Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2025 r., sygn. II GSK 1452/21
Posiadacz zależny lokalu ponosi odpowiedzialność za obecność niezarejestrowanych automatów do gier, nawet po wypowiedzeniu umowy, jeśli okres wypowiedzenia nie upłynął w momencie kontroli.
Teza SI
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia NSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2025 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Gd 928/20 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 6 lipca 2020 r. nr 2201-IOA.4246.20.2020.6 w przedmiocie kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku 10800 (dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Przedmiot kontroli kasacyjnej.
Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2021 r., sygn. akt III SA/Gd 928/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. K. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (DIAS, organ II instancji, organ odwoławczy, organ) z dnia 6 lipca 2020 r. nr 2201-IOA.4246.20.2020.6 w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej posiadaczowi zależnemu lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier.
II. Stan sprawy wynikający z kontrolowanego wyroku.
W dniu 6 kwietnia 2017 r. funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni przeprowadzili kontrolę w zakresie legalności urządzania gier hazardowych na automatach w lokalu S. zlokalizowanym przy ul. [...] w G. Kontrola ta wykazała, że w ww. lokalu znajdowało się pięć automatów do gry, podłączonych do sieci elektrycznej i aktywnych. W toku postępowania kontrolnego ustalono, że najemcą lokalu, na podstawie umowy najmu z dnia 1 marca 2017 r. zawartej z jego właścicielem, był skarżący. W trakcie kontroli dokonano oględzin przedmiotowych automatów, w wyniku czego stwierdzono, że automaty wyposażone były we wrzutniki monet i akceptory banknotów. Jednocześnie przeprowadzono eksperyment na przedmiotowych automatach, który wykazał, że gry były urządzane o wygrane rzeczowe i pieniężne, a uzyskiwane wyniki gry były nieprzewidywalne, niezależne od woli i zręczności grającego. Ustalono również, że automaty nie posiadały stosownych zezwoleń na urządzenie gier i użytkowane były bez dokonania rejestracji. Ponadto sporządzono dokumentację fotograficzną i filmową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
