Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2024 r., sygn. II GSK 1284/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant asystent sędziego Marta Górniak po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. R. i R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 489/20 w sprawie ze skargi B. R. i R. R.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 25 lutego 2020 r. nr 1801-IOA.4246.11.2019 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. R. i R. R. solidarnie na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 12 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Rz 489/20, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę B. R. i R. R. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 25 lutego 2020 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu 23 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Przemyślu przeprowadzili kontrolę urządzenia do gier o nazwie CSANI MONEY TRANSFERS nr [...] ujawnionego przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w J. w lokalu "[...]" s.c. R. R., B. R. mieszczącym się w K. [...], [...] J. Podstawę do wszczęcia postępowania stanowiły materiały dowodowe uzyskane podczas czynności wykonanych z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w J. oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Przemyślu przeprowadzone na podstawie postanowienia Prokuratury Apelacyjnej w R. [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. Kontrolujący przeprowadzili oględziny ww. automatu oraz przeprowadzili eksperyment procesowy w celu odtworzenia możliwości gier na nim. Eksperyment udokumentowany został protokołem, z którego wynika, że gra na ww. urządzeniu odbywa się w sposób losowy bez możliwości zatrzymania gry w wybranym przez prowadzącego eksperyment momencie, podobnie jak na automatach hazardowych, posiadających opinie techniczne wydane przez uprawnione jednostki badające oraz poświadczenia rejestracji. Do uruchomienia gier na urządzeniu, co ustalono w wyniku przeprowadzenia eksperymentu, niezbędne jest zakredytowanie odpowiedniej kwoty pieniędzy. Urządzenie, na którym prowadzono eksperyment, jest urządzeniem mechanicznym, elektronicznym w tym komputerowym. Na podstawie powyższych ustaleń kontrolujący uznali, że urządzenie CSANI MONEY TRANSFERS jest automatem do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej jako: "u.g.h.").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)