Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.752.2024.2.AK
Możliwość pomniejszenia przychodu z tytułu prowadzenia spraw spółki komandytowej o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-prawidłowew części dotyczącej możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu prowadzenia spraw spółki komandytowej o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne;
-nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu prowadzenia spraw spółki komandytowej o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu prowadzenia spraw spółki komandytowej o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2025 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pan A. A. zamieszkały na ulicy …, …, dalej jako Wnioskodawca (dalej również jako Wspólnik), niniejszym składa wniosek o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.
Wnioskodawca, będący komplementariuszem spółki komandytowej, otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki na podstawie umowy. Wynagrodzenie to, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, stanowi przychód z innych źródeł i jest opodatkowane na zasadach ogólnych. Dochód ten Wnioskodawca wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym i rozlicza według skali podatkowej.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, wspólnik spółki komandytowej jest traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 8 u.s.u.s.). Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest natomiast ustalana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego roku (art. 18 ust. 2za u.ś.o.z.). Wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki komandytowej nie jest jednak uwzględniane jako podstawa do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
