Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.804.2024.2.MC
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki.
Istota problemu
Głównym problemem prawnym rozstrzyganym w interpretacji była kwestia opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki, która powstanie w wyniku podziału działki nr 1/2. Zagadnienie koncentrowało się na tym, czy transakcja ta korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, jako że działka mogłaby zostać uznana za teren budowlany ze względu na planowane inwestycje oraz formalności podejmowane przez kupującego jako pełnomocnika sprzedającego.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że sprzedaż działki powstałej z podziału działki nr 1/2 podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów. Pomimo że formalności związane z przekształceniem działki na teren budowlany były realizowane przez kupującą spółkę jako pełnomocnika, organ ocenił te czynności jako działania podatnika (wnioskodawcy) w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Działka nie kwalifikuje się jako teren niezabudowany wyłączony z VAT, ponieważ wskutek decyzji o warunkach zabudowy, stanie się terenem budowlanym, a działania mające podnieść wartość działki wykraczają poza zwykłe zarządzanie majątkiem prywatnym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości – stanowiącej niezabudowaną działkę, która powstanie w wyniku podziału działki nr 1/2 – bez uwzględnienia zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem sygnowanym datą 23 grudnia 2024 r. (wpływ 27 lutego 2025 r.) oraz pismem sygnowanym datą 20 stycznia 2025 r. (wpływ 27 lutego
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
