Ochrona powagi rzeczy osądzonej a odmowa wszczęcia postępowania - Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2025 r., sygn. II OSK 218/24
W przypadku gdy sprawa o nakaz rozbiórki obiektu budowlanego została już prawomocnie rozstrzygnięta, ponowne żądania wszczęcia postępowania administracyjnego w tej samej kwestii powinny być oddalane z powodu powagi rzeczy osądzonej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 października 2023 r. sygn. akt II SA/Gl 733/23 w sprawie ze skargi S. N. na postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 10 marca 2023 r. nr WINB-WOA.7722.219.2022.DO/AJ w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 października 2023 r., sygn. akt II SA/Gl 733/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. N. na postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 10 marca 2023 r., nr WINB.7722.219.2022.DO/AJ w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Właściciel działki nr [...] położonej przy ul. [...] w B., 29 czerwca 2022 r. wystąpił do PINB z wnioskiem o wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę części garażowej budynku należącego do A. N. i B. N. tj. części obiektu, która znalazła się na ww. działce. Wnioskodawca zażądał nakazu rozbiórki garażu, ponieważ inwestor A. N. rozbudowując swój budynek, znacznie przekroczył granicę swojej działki. Ponadto podniósł, iż inwestor nie posiada służebności dojazdu do garażu (Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej postanowieniem sygn. akt I NS 1116/21 oddalił wniosek o ustanowienie służebności) oraz, że garaż jest nieużytkowany i niewykończony, w związku z czym należy zastosować przepisy art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 2351 z późn. zm. - dalej: "P.b."). Zdaniem skarżącego w ten sposób naruszone zostały przepisy dotyczące własności, a także przepisy Prawa budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
