Decyzja ZUS nr 26/2025 z dnia 21 stycznia 2025 r., sygn. DI/100000/43/1163/2024
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników a pakiety medyczne, okulary i soczewki kontaktowe.
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r., poz. 236 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 497 ze zm.). Zakład ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 9 grudnia 2024 r. przez ……….. :
- za prawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości korzyści materialnych w postaci pakietów medycznych dla pracowników współfinansowanych przez pracodawcę;
- za nieprawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości korzyści materialnych w postaci pakietów medycznych dla pracowników współfinansowanych przez pracodawcę, do których pracownicy mają prawo w okresach pobierania wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego,
- za nieprawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości korzyści materialnych w postaci pakietów medycznych dla pracowników współfinansowanych prze pracodawcę, do których pracownicy mają prawo w okresach korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, w tym w okresach korzystania z urlopu wychowawczego;
-za nieprawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości korzyści materialnych w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika do pracy z monitorem ekranowym.
Uzasadnienie
W dniu 9 grudnia 2024 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek ……….. o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem doręczonym dnia 9 stycznia 2025 r. oraz poprzez uiszczenie dodatkowych opłat w dniu 3 stycznia 2025 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
