Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.744.2024.1.MG
Rozpoznanie transakcji zakupu wraz z dostawą od chińskiego Sprzedawcy na warunkach DDP z magazynów na terenie Polski jako towar objęty procedurą naliczenia podatku w kraju na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania transakcji zakupu wraz z dostawą od chińskiego Sprzedawcy na warunkach DDP z magazynów na terenie Polski jako towar objęty procedurą naliczenia podatku w kraju na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz wykazania tej transakcji w deklaracji JPK_V7M w poz. 31.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. z siedzibą (…) (zwana dalej: „Spółką”) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną pod numerem KRS: (…). Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT w Polsce, jak również w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE). Spółka nie posiada rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.
W ramach bieżącej działalności gospodarczej, Spółka będzie dokonywała zakupu towaru poprzez zagraniczne platformy sprzedażowe takie jak np. (...) od firmy posiadającej swój adres rejestracji w Chinach.
Dostawa towaru od Sprzedawcy towaru odbywa się na warunkach Incoterms DDP Delivered Duty Paid (dostarczone cło opłacone), co jest wskazane w warunkach zamówienia, a następnie w fakturze końcowej (commercial invoice), którą Spółka otrzyma od Sprzedawcy.
Zgodnie z tym, wg najlepszej wiedzy Spółki, odprawy celnej na terytorium UE dokonuje Sprzedawca. Towar będzie dostarczany do Spółki przez firmy kurierskie (np. A, B, C) na zlecenie chińskiej firmy z magazynów na terenie Polski. To oznacza, że na kurierskich listach przewozowych jako odbiorca będzie wskazana Spółka, natomiast jako nadawca będzie wskazany adres magazynu na terytorium Polski należącego do innej firmy niż chiński Sprzedawca. Na liście przewozowym dotyczącym dostarczenia towaru na adres Spółki nie będzie pojawiać się nazwa chińskiej firmy, od której Spółka dokonuje zakupu, lecz nazwa nieznanego Spółce podmiotu, z którą Spółka nie posiada relacji biznesowych. Faktury sprzedaży towaru wystawiane będą na rzecz Spółki bezpośrednio przez firmę z Chin, po dostawie towaru. Opiewają na cenę sprzedaży oraz koszt przesyłki. Na fakturach nie będą wyszczególnione żadne dodatkowe koszty, oraz nie będą wyszczególnione, za jaki odcinek transportu są policzone koszty transportu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
