Niedostateczna analiza sytuacji finansowej jako przyczyna uchylenia decyzji - Wyrok NSA z dnia 24 maja 2024 r., sygn. I OSK 1204/23
Decyzja w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego musi być poprzedzona wyczerpującą analizą sytuacji życiowej i materialnej rodziny, a jej rozstrzygnięcie nie może być dowolne, lecz oparte o wnikliwe i pełne zbadanie okoliczności zgodnie z zasadami obiektywnej prawdy i sprawiedliwego postępowania administracyjnego.
Teza od Redakcji
Dnia 24 maja 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. akt IV SA/Wr 249/22 w sprawie ze skargi G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 18 lutego 2022 r. nr SKO 4103/46/2022 w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi w postaci umorzenia nienależnie pobranego dodatku do zasiłku rodzinnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w pkt. I, 2. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Wałbrzycha z dnia 8 grudnia 2021r. nr MOPS.DŚR.4325/744/2/U/ZW/2015
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 15 lutego 2023 r. oddalił skargę G. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 18 lutego 2022 r. nr SKO 4103/46/2022 w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi w postaci umorzenia nienależnie pobranego dodatku do zasiłku rodzinnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Prezydent Miasta Wałbrzycha (dalej: organ I instancji) decyzją z 8 grudnia 2021 r. odmówił G. P. udzielenia ulgi w postaci umorzenia nienależnie pobranego dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 1.000 zł, orzeczonego decyzją z 2 sierpnia 2021 r. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że 26 października 2021 r. skarżąca wniosła o umorzenie należności. Powołała się na brak swojej winy w jej powstaniu, niemożność spłaty, fakt posiadania umowy o pracę tylko do 31 sierpnia 2022 r., konieczność utrzymania dwóch uczących się córek. Do wniosku dołączyła dowody potwierdzające jej sytuację i wysokość ponoszonych wydatków. Organ I instancji uznał, że w sytuacji strony i jej rodziny nie występują szczególnie uzasadnione okoliczności. Pouczył jednocześnie stronę o możliwości rozłożenia należności na raty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
