Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.681.2024.3.AS
- uznanie Wynagrodzeń członków spółdzielni, ich domowników oraz kandydatów na członków za koszty uzyskania przychodów - możliwość rozliczenia kosztów Wynagrodzeń i innych kosztów administracyjnych kluczem proporcji przychodowej, zgodnie z art. 15 ust. 2-2a ustawy o CIT- u - zastosowanie metody proporcjonalnego ujęcia kosztów w celu ustalenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy; - możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy:
- uznania Wynagrodzeń członków spółdzielni, ich domowników oraz kandydatów na członków za koszty uzyskania przychodów;
- możliwości rozliczenia kosztów Wynagrodzeń oraz innych kosztów administracyjnych kluczem proporcji przychodowej, zgodnie z art. 15 ust. 2-2a ustawy o CIT;
- zastosowania metody proporcjonalnego ujęcia kosztów w celu ustalenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy;
- możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 stycznia 2025 r. (data wpływu 23 stycznia 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X („Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o CIT oraz działalność pozarolniczą jak i działalność w zakresie działów specjalnej produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o CIT. Z tytułu tych działalności osiąga stosowne przychody, jak i ponosi również koszty ich prowadzenia. Głównym motorem napędowym dla działalności Wnioskodawcy są członkowie spółdzielni, ich domownicy oraz kandydaci na członków spółdzielni. Członkowie spółdzielni wynagradzani są stosownie do art. 158 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 593). Oznacza to, że członkowie wynagradzani są za pracę w formie udziału w dochodzie podzielnym stosownie do wkładu ich pracy. Miernikiem oceny pracy członków jest tzw. dniówka obrachunkowa − stosownie do treści § X Statutu Wnioskodawcy (unormowanie wynikające z art. 158 § 2 Prawa spółdzielczego). Projekty norm pracy i oceny wkładu pracy uwzględniające warunki pracy, potrzebne kwalifikacje oraz odpowiedzialność z tytułu pełnionej funkcji przygotowywane są przez Zarząd Wnioskodawcy, a następnie przedstawiane Walnego Zgromadzeniu Wnioskodawcy. Zgodnie ze statutem (§ X Statutu) w dochodzie podzielnym spółdzielni partycypują również kandydaci na członków, którzy są wynagradzani odpowiednio do ich wkładu pracy. Opłaty za pracę członków i kandydatów na członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej X obowiązują od 1 listopada 2021 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
