Wyrok NSA z dnia 27 września 2024 r., sygn. I OSK 2137/23
Dnia 27 września 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 27 września 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Łd 300/23 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 18 stycznia 2023 r. nr SKO.4146.306.22 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 6 czerwca 2023 r., po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 18 stycznia 2023 r. nr SKO.4146.306.22 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy O. z dnia 15 grudnia 2022 roku, znak: GOPS-5107.1.1189.1192.2022.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.
16 listopada 2022 r. K. S. wystąpiła do Wójta Gminy O. z wnioskiem o przyznanie dodatku węglowego. W trakcie postępowania skarżąca oświadczyła, że zamieszkuje jeden z budynków mieszkalnych znajdujących się na nieruchomości w miejscowości N., działka ewid. Nr [...] i nie będzie "nadawać mu odrębnego numeru".
Wójt Gminy O. decyzją z 15 grudnia 2022 r. odmówił K. S. przyznania dodatku węglowego podnosząc, że skarżąca nie podjęła formalnych działań w celu ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla prowadzonego przez nią gospodarstwa domowego we wskazanym lokalu.
Od powyższej decyzji K. S. wniosła odwołanie wskazując, że właściciel nieruchomości odmawia nadania odrębnego numeru dla budynku, w którym prowadzi ona gospodarstwo domowe.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu decyzją z 18 stycznia 2023 r utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Kolegium – opierając się na treści art. 2 ust. 3c ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1692 ze zm., dalej: u.d.w.) - wskazało, że możliwość przyznania dodatku węglowego, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, została uzależniona od stwierdzenia, w terminie do 30 listopada 2022 r., braku możliwości ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Zdaniem Kolegium, powyższe oznacza, że dla uzyskania świadczenia ustawodawca wymaga, aby odrębność lokali mieszkalnych/budynków była potwierdzona istnieniem stosownych numerów porządkowych, a w przypadku braku takich numerów ustanowiony został wymóg podjęcia, w terminie do 30 listopada 2022 r., formalnych działań mających na względzie nadanie numeru porządkowego dla odrębnego lokalu albo budynku mieszkalnego, jeżeli do nadania takiego numeru nie doszło we wskazanym terminie. Organ podniósł, iż oczekując przyznania świadczenia wnioskodawca powinien zatem załączyć do wniosku kserokopię wniosku złożonego w urzędzie gminy przez właściciela nieruchomości o nadanie numeru porządkowego dla lokalu/budynku, w którym wnioskodawca prowadzi odrębne gospodarstwo domowe wraz z potwierdzeniem jego złożenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
