04.09.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 września 2024 r., sygn. II FSK 696/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia WSA (delegowany) Artur Kot, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 lutego 2024 r. sygn. akt I SA/Łd 843/23 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 14 września 2023 r. nr 1001-IOD-4.4100.2.2023.28.U24.BRG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 2361 (słownie: dwa tysiące trzysta sześćdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 843/23 uchylający wydaną w sprawie S. sp. z o.o. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 14 września 2023 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia 30 grudnia 2022 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2014 r. i umarzający postępowanie podatkowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że decyzją z 7 lutego 2019 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. określił Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 rok. Następnie, 3 czerwca 2020 r., ten sam organ wszczął dochodzenie o przestępstwo skarbowe, polegające na podaniu nieprawdy w zeznaniu podatkowym i jego korekcie za 2014 r. Decyzją z 30 grudnia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W wyniku złożonej skargi, Sąd pierwszej instancji uchylił decyzje organów oraz umorzył postępowanie podatkowe. Uznał, że w tej sprawie doszło do instrumentalnego wszczęcia postępowania. Sąd – odwołując się do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r., sygn. I FPS 1/21 – przyjął, że w momencie wszczęcia postępowania karnego skarbowego organ dysponował materiałami podważającymi prawidłowość rozliczeń podatkowych. Stwierdził, że skoro zgromadzono już wówczas istotny materiał dowodowy, to w dniu wszczęcia postępowania karnego skarbowego istniały okoliczności świadczące o tym, że cele tego postępowania zostaną osiągnięte. Ocenił, że moment wszczęcia tego postępowania był bliski przedawnieniu zobowiązania podatkowego. Zaakcentował, że organy miały tylko 7 miesięcy na wydanie i doręczenie decyzji, co ostatecznie nastąpiło dopiero 29 września 2023 r. Dodał, że krótko po ogłoszeniu pełnomocnikowi skarżącego postanowienia o przedstawieniu zarzutów dochodzenie zostało zawieszone ze względu na trudności wywołane toczącym się postępowaniem podatkowym. Sąd zwrócił uwagę, że czynności organu w sprawie karnej sprowadzały się do przesłuchania Z.L. w charakterze podejrzanego, nie przesłuchano żadnych świadków; w istocie organ oczekiwał na ustalenia poczynione w postępowaniu podatkowym. Uznanie wszczęcia postępowania karnego skarbowego za instrumentalne doprowadziło Sąd do stwierdzenia, że doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego. W tej sytuacji Sąd przyjął, że wystąpiła bezprzedmiotowość tego postępowania i umorzył postępowanie podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne