12.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.770.2024.2.AW

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Prowadzi działalność w zakresie (…). Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej (…), w skład której wchodzą zarówno spółki polskie jak i zagraniczne (dalej: „Grupa”). Grupa zrzesza podmioty działające m.in. w branży: nieruchomościowej, budowlanej, produkcyjnej, transportowej, restauracyjnej czy hotelarskiej.

Wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółce B sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka Zależna”). Spółka Zależna jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Prowadzi działalność w zakresie obsługi inwestycji deweloperskich oraz dotychczas zarządzała portfolio spółek zależnych, które posiadają prawa własności nieruchomości (gruntów) atrakcyjnych ze względu na lokalizację, powierzchnię i wartość (dalej jako: „Spółki Celowe”). Wspólnikami Spółek Celowych są Wnioskodawca i Spółka Zależna.

Dokonanie czynności datio in solutum między Wnioskodawcą i Spółką Zależną

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności udziela także finansowania podmiotom w Grupie, w tym udzielił Spółce Zależnej oprocentowanej pożyczki na cele inwestycyjne. Spółka Zależna udzieliła z kolei oprocentowanych pożyczek Spółkom Celowym, zgodnie z ich zapotrzebowaniem w danym okresie. W konsekwencji, Wnioskodawca posiadał wierzytelność wobec Spółki Zależnej z tytułu udzielonej pożyczki (dalej jako: „Wierzytelność wobec Spółki Zależnej”), natomiast Spółka Zależna posiadała wierzytelności wobec Spółek Celowych z tytułu udzielonych im pożyczek (dalej jako: „Wierzytelności wobec Spółek Celowych”). Wartość nominalna wierzytelności wobec Spółki Zależnej była wyższa od wartości nominalnej Wierzytelności wobec Spółek Celowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne