Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.862.2024.1.AS
Skutki podatkowe przekształcenia spółki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi zakład produkcyjny zajmujący się produkcją (...). Dochody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), czyli tzw. podatkiem liniowym.
Wnioskodawca planuje przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka 1), zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 551 § 5 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: KSH). W wyniku planowanego przekształcenia, na podstawie art. 553 KSH, Wnioskodawca stanie się jedynym wspólnikiem Spółki 1. Udziały w kapitale zakładowym Spółki 1 zostaną objęte w ten sposób, że Wnioskodawca obejmie wszystkie udziały o łącznej wartości nominalnej około 100.000 zł i pokryje je w całości majątkiem przedsiębiorstwa przekształcanego, którego składniki i wartość zostaną wskazane w planie przekształcenia. Nadwyżka wartości tego majątku ponad wartość kapitału zakładowego (agio) zostanie przeniesiona i zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki 1.
Po przekształceniu swojej indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółkę 1) Wnioskodawca rozważa zwiększenie liczy wspólników Spółki 1. Zwiększenie to nastąpi poprzez zbycie części udziałów Spółki 1 na rzecz dwóch nowych wspólników. W wyniku tego wspólnikami Spółki 1 będzie Wnioskodawca i dwóch nowych wspólników (będących osobami fizycznymi).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
