Odmowa wszczęcia postępowania administracyjnego wobec braku interesu prawnego - Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2024 r., sygn. II OSK 820/22
Interes prawny w postępowaniu administracyjnym nie może wynikać z subiektywnych obaw lecz musi być oparty na konkretnych przepisach prawa materialnego, które obiektywnie regulują sytuację prawną strony.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 1031/21 w sprawie ze skargi E. R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 marca 2021 r. nr 372/21 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 listopada 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 1031/2 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 marca 2021 r. nr 372/21 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego.
Do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mińsku Mazowieckim 24 sierpnia 2020 r. wpłynęło podanie E. R., w którym zgłosiła ona zastrzeżenia odnośnie do "przebiegu rur kanalizacyjnych" na działce nr ew. [...], sprecyzowane w piśmie z 6 września 2020 r., że ww. rury kanalizacyjne położono metr od granicy z jej nieruchomością oraz zbyt blisko studni znajdującej się na jej działce.
PINB 16 października 2020 r. na działkach o nr ew. [...] i [...] przeprowadził z urzędu czynności kontrolne, w toku których ustalono, że na ich terenie wykonano przyłącze kanalizacyjne z sieci miejskiej. Na działce o nr ew. [...] zaobserwowano betonową studzienkę z włazem o średnicy 50 cm w odległości 32,10 m od sąsiedniej studzienki znajdującej się na tej działce po stronie zachodniej oraz w odległości 61,50 m od sąsiedniej studzienki na tej działce po stronie wschodniej. Przyłącze kanalizacyjne pod drogą gminną wykonano pod kątem prostym względem drogi. Odcinek od studzienki betonowej przy drodze do studzienki zlokalizowanej na działce o nr ew. [...] (studzienka PCV 0400) wynosi 19,99 m (12,55 m + 7,44 m). Następny odcinek pomiędzy pierwszą i druga studzienką (PCV 0400) przebiegający wzdłuż granicy z działką o nr ew. [...] oddalony od 1,35 m do 1,36 m od siatki ogrodzenia wynosi 25,35 m. Wejście kanalizacji do budynku wykonano za pośrednictwem stalowej rury prowadzącej do zbiornika na nieczystości ciekłe, który w dniu kontroli był zasypany. Studzienka betonowa znajdująca się na działce o nr ew. [...] zlokalizowana jest ok. 10,64 m od początku granicy pomiędzy działkami o nr ew. [...] i [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
