Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.892.2024.2.MZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (IP Box).
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 7 stycznia 2025 r. (wpływ 7 stycznia 2025 r.) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od marca 2023 r. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca wykonuje czynności w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego - aplikacji webowych. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej „ustawa o PIT"). Dochody osiągane przez wnioskodawcę są opodatkowane podatkiem liniowym.
Wnioskodawca posiada wiedzę oraz doświadczenie w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem aplikacji webowych. Od marca 2023 r. Wnioskodawca prowadzi prace nad aplikacjami webowymi dla klientów swojego kontrahenta. Aplikacje, którymi zajmuje się wnioskodawca dotyczą m.in. obsługi wniosków o granty, biblioteki do tworzenia formularzy dynamicznych na podstawie plików płaskich, systemu do zgłaszania anonimowych zgłoszeń w strukturach organizacji oraz systemu do zarządzania i śledzenia flot pojazdów.
Tworzenie oprogramowania przez Wnioskodawcę opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach opracowywanych w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie kontrahenta i obejmuje projektowanie, tworzenie oraz implementowanie oprogramowania, a także udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, samodzielnie tworzy a także ulepsza oprogramowanie lub jego komponenty w sposób kompleksowy. Wnioskodawca tworząc oprogramowanie korzysta z takich technologii, jak: java, SQL (postgreSQL, MS SQL), type script, html5 oraz python. Wnioskodawca w codziennej pracy wykorzystuje również narzędzia Visual Studio Code, IntelliJ IDEA, pgAdmin oraz podobne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
