Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.718.2024.1.MF
Dotyczy ustalenie w jakim okresie rozliczeniowym Spółka powinna ujmować korekty zmniejszające albo zwiększające koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania korekty A, korekty B i korekty C dotyczących wynagrodzenia z tytułu umowy I, umowy II, umowy III i umowy IV.
Istota problemu
Główny problem prawny dotyczy momentu ujęcia korekt kosztów uzyskania przychodów wynikających z korekt cen transferowych dotyczących umów pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zagadnienie obejmuje rozstrzygnięcie, czy korekty wpływające na wynagrodzenie z tytułu umów powinny być traktowane jako korekty cen transferowych spełniające warunki z art. 11e ustawy o CIT, czy też jako zwykłe korekty kosztów uzyskania przychodów regulowane art. 15 ust. 4i tejże ustawy.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że korekty wynagrodzeń z umów I-IV nie stanowią korekt cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT. Ustalono, iż przyczyny korekt są związane ze zmianami przychodów i kosztów bilansowych na skutek m.in. wystawionych faktur korygujących, błędów w ujęciu danych czy zmian rezerw, co nie spełnia kryteriów istotnych okoliczności definiowanych w art. 11e. W konsekwencji, korekty te nie mają na celu dostosowania do zasady ceny rynkowej. W związku z tym, korekty powinny być ujmowane zgodnie z art. 15 ust. 4i, tj. w okresie otrzymania faktury korygującej lub innego dokumentu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
