Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2024 r., sygn. I OSK 2858/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Kr 21/23 w sprawie ze skargi D.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 listopada 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1310/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia 3 października 2022 r. nr OPS.20533.DŚR.5211.50.2022.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 16 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Kr 21/23 oddalił skargę D.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 listopada 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1310/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że w sprawie nie zaistniała przesłanka w postaci związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją lub nie podejmowaniem zatrudnienia przez skarżącego, a sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym ojcem. W ocenie Sądu pierwszej instancji zakres sprawowanej przez skarżącego opieki w zestawieniu ze stanem niepełnosprawnego ojca wskazuje, że nie odpowiadała ona przesłankom wymienionym w art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, uprawniającym do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Wskazano, że niewątpliwie ojciec skarżącego jest osobą schorowaną i wymagającą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, nie mniej jednak z akt sprawy nie wynika aby był osobą obłożnie chorą, pampersowaną czy bez kontaktu, tudzież w stanie wymagającym ciągłej obecności opiekuna. Sąd pierwszej instancji wskazał, że z twierdzeń skarżącego oraz przedłożonej przez niego dokumentacji nie wynika także, że dolegliwości ojca natury psychiatrycznej wywołują u niego niekontrolowane zachowania. Ojciec skarżącego przyjmuje leki i ma obniżoną motywację. Opieka sprawowana przez skarżącego, nie ma więc charakteru ciągłego, nieustannego, tak aby zmuszała go do definitywnej rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Nie sposób przyjąć, aby takie czynności jak: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków i pomoc w ich spożywaniu, załatwianie spraw urzędowych, kupowanie leków i pomoc w ich podawaniu mogły być uznane za czynności wymagające całodobowej dyspozycyjności skarżącego. Również pomoc w czynnościach higienicznych jest wykonywana zwykle w określonych porach dnia, a zatem i ta czynność nie ma charakteru ciągłego. Są to typowe czynności dnia codziennego, które mogą być wykonywane przez osoby na co dzień pracujące zawodowo i wykonujące je przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Ponadto rodzaj i charakter tych czynności mieści się w zakresie prawidłowych relacji rodzinnych jakie występują pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Czynności te w rozmiarze świadczonym przez skarżącego nie wykluczały w ocenie Sądu pierwszej instancji możliwości podjęcia przez niego pracy zarobkowej choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty