Ustalenie ustawodawstwa właściwego dla pracownika wykonującego pracę w dwóch państwach członkowskich UE - Wyrok SN z dnia 29 października 2024 r., sygn. III USKP 136/23
Pracownik wykonujący pracę w co najmniej dwóch państwach członkowskich podlega ustawodawstwu państwa, w którym znajduje się siedziba jego pracodawcy, pod warunkiem, że praca nie jest wykonywana wyłącznie w jednym z tych państw i że istotne więzi z tym państwem zostały odpowiednio ustalone.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Robert Stefanicki
SSN Agnieszka Żywicka
w sprawie z odwołania E. Sp. z o.o. Sp. Komandytowej w S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle z udziałem P. K. o ustalenie ustawodawstwa i wydanie zaświadczenia A1, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 października 2024 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 14 lipca 2022 r., sygn. akt III AUa 13/21,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle decyzją z 5 września 2019 r. wycofał zaświadczenie A1 potwierdzające, że w okresie od 23 września 2017 r. do 21 września 2018 r. zastosowanie znajdowało ustawodawstwo polskie oraz stwierdził, że P. K. nie podlega ustawodawstwu polskiemu w okresie od 26 lipca 2017 r. do 21 września 2018 r.
Po odwołaniu zatrudniającej P. K. E. Sp. z o.o. Spółka Komandytowa w S. Sąd Okręgowy w Krośnie wyrokiem z 1 grudnia 2020 r. zmienił decyzję pozwanego Zakładu w ten sposób, że potwierdził zaświadczenie A1 stwierdzające, iż w stosunku do P. K. w okresie od 23 września 2017 r. do 21 września 2018 r. znajdowało zastosowanie ustawodawstwo polskie i stwierdził, że P. K. w okresie do 26 lipca 2017 r. do 21 września 2018 r. podlega ustawodawstwu polskiemu.
Sąd Okręgowy ustalił, że P. K. 26 lipca 2017 r. zawarł z Firmą E. s.c. P. D., P. H., umowę zlecenia nr […]/2017 na okres od 26 lipca 2017 r. do 21 września 2018 r., na mocy której zobowiązał się wykonywać budowę tras kablowych, kompletowanie i przygotowywanie szaf sterowniczych i skrzynek rozdzielczych. Prace swoje miał wykonywać w Niemczech, a także w siedzibie spółki w miejscowości S.. Zawarł również umowę zlecenia z E. Sp. z o.o. w S.. W spornym okresie zainteresowany, jak zeznał w postępowaniu administracyjnym, pracował początkowo w siedzibie spółki w S. wykonując także prace pomocnicze, np. malowanie słupów pod oświetlenie, a następnie wyjechał do Niemiec. Po powrocie do Polski „jak było zapotrzebowanie w S. 2-3 tygodnie w siedzibie spółki”. Zeznał przy tym, że po każdym powrocie z zagranicy wykonywał pracę w Polsce. Za granicą zainteresowany wykonywał montaż tras kablowych oraz montaż szaf sterowniczych i ich podłączenia. W Polsce zaś pracował przy malowaniu słupów oświetleniowych, przeciąganiu kabli do urządzeń. Do tych robót nie potrzebował specjalnego oddzielnego stanowiska. W oparciu o powyższe dowody Sąd ustalił, że w spornym okresie zainteresowany pracował w dwóch krajach członkowskich, tj. w Polsce i w Niemczech na rzecz dwóch zleceniodawców mających swoją siedzibę w Polsce, z tym, że nie odróżniał kiedy pracuje na rzecz jednej, a kiedy na rzecz drugiej spółki. Jak zeznał ta sprawa jego nie interesowała. Wynika to bezpośrednio z przeprowadzonego przez organ rentowy własnego postępowania. Organ rentowy oprócz przeprowadzonych przez siebie dowodów, które przeczą treści decyzji również w postępowaniu sądowym nie wskazał na jakiekolwiek inne nowe dowody, które uzasadniałyby jego tezę. Wobec powyższego Sąd dał wiarę dowodom wykazującym, że zainteresowany pracował w dwóch krajach członkowskich. W ocenie Sądu zeznania P. K. są tym bardziej wiarygodne, że sam zainteresowany zeznał, że po powrocie do Polski pracował przez cały czas w S..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty