Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. II GSK 1231/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Mirosław Trzecki Protokolant asystent sędziego Jolanta Dominiak po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1939/20 w sprawie ze skargi S. I. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. I. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA", "Sąd pierwszej instancji") wyrokiem z 14 stycznia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 1939/20, oddalił skargę S. I. (dalej: "skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "GITD", "organ II instancji") z [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] grudnia 2019 r. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili w W. (przy Porcie [...]) kontrolę drogową pojazdu marki Peugeot o numerze rejestracyjnym [...]. Zatrzymanym do kontroli pojazdem kierował skarżący, który przewoził troje pasażerów. Jedna z pasażerek (A. J.) zeznała, że zamówiła przewóz na trasie ul. [...] – [...] w W., za pomocą aplikacji Bolt, nie zna kierowcy oraz nie zawierała żadnej umowy przewozu z kierowcą. Za przejazd pasażerka uiściła gotówką kwotę 11,20 zł. Kierujący nie okazał do kontroli zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji na przewóz osób wydanych na jego rzecz. Nadto kierujący nie dysponował też licencją wydaną na rzecz podmiotu trzeciego. Podczas kontroli ustalono, że kontrolowany pojazd był przystosowany do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. Do akt sprawy załączono kopię dowodu rejestracyjnego zatrzymanego samochodu osobowego. Powyższe ustalenia zostały zapisane w protokole kontroli drogowej, pod którym kierowca nie złożył podpisu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty