Rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych i jego dokumentacja jako warunek zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych - Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. II FSK 306/22
Uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodów wymaga nie tylko faktycznego zaistnienia zdarzenia gospodarczego, ale również jego odpowiedniego i zgodnego z przepisami udokumentowania. Faktury, które nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych między wskazanymi w nich podmiotami, nie stanowią podstawy do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński Sędziowie Sędzia NSA Beata Cieloch Sędzia del. WSA Krzysztof Kandut (spr.) Protokolant Adrianna Siniarska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. C. i P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 1206/19 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 20 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. C. i P. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym kasacyjnie wyrokiem z 8 lipca 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 1206/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 20 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013r.
Z ustaleń objętych w/w wyrokiem wynika, że w 2013 r. podatniczka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-remontowych (głównie remonty dachów w ramach zamówień publicznych), opodatkowaną na tzw. zasadach ogólnych określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. – dalej zwana: u.p.d.o.f.) przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego organ I instancji stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych tej działalności, a mianowicie zawyżenie kosztów uzyskania przychodów w związku z niezasadnym zaliczeniem w ich ciężar kwoty 194.951,22 zł za zakup usług budowlanych od firmy B. oraz kwoty 449.284,67 zł za zakup usług budowlanych od firmy: Z. Według organu czynności wykazane w fakturach na ww. usługi nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, czym strona naruszyła przepis art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. Ustalenia i rozstrzygnięcie w tym zakresie organ I instancji zawarł w decyzji z 15 lutego 2019 r. W następstwie odwołania, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, podzielając w całości rozstrzygnięciei ustalenia tego organu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty