07.11.2024 Podatki

Koszty podatkowe a nierzetelna dokumentacja księgowa - Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. II FSK 1150/22

W przypadku transakcji udokumentowanych za pomocą faktur lub dowodów zakupu nieodzwierciedlających rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych określone w nich wydatki nie mogą stanowić kosztu podatkowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA (delegowany) Alicja Polańska (sprawozdawca), , Protokolant Konrad Kapiński, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Lu 423/20 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej z dnia 2 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. P. na rzecz Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej kwotę 4050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Lu 423/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. P. na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Białej P. z dnia 2 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r.

Wskazany wyrok (podobnie jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia) jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

Sąd pierwszej instancji ocenił, że prawidłowo organy podatkowe ustaliły iż G. nie sprzedał paliwa skarżącemu, wynikającego z zakwestionowanych faktur VAT, bowiem sam nie zakupił tego paliwa od podmiotów wskazanych w dokumentach rozliczeniowych wystawionych na jego rzecz. Nie wykazano też, aby paliwo pochodziło z innego niż wskazany w fakturach legalnego źródła. G. nie dysponował możliwościami technicznymi do wykonania transportu paliwa do bazy skarżącego w ilościach wskazanych w fakturach. Z kolei skarżący nie posiadał gotówki (nie był w stanie tego wykazać), jaką miał przeznaczać każdorazowo na deklarowany zakup oleju napędowego. Skarżący nie posiadał zatem prawa do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów za 2014 r. wydatków na zakup paliwa z faktur wystawionych przez tego kontrahenta, czego dotyczy zasadniczy spór w sprawie. Skarżący nie zakwestionował także oceny organów w zakresie kosztów uzyskania przychodów z faktur wystawionych na jego rzecz przez T. Oznacza to, że zaakceptował ustalenia organów w zakresie tego podmiotu i braku jego rzeczywistej aktywności gospodarczej. Podmiot ten z kolei był jednym z tych, które deklarowały dostawy do G. W ocenie sądu bez znaczenia jest okoliczność, że G., pomimo braku koncesji i zezwolenia na przewóz paliwa, prowadził stację benzynową, a także nabywał paliwo niewiadomego pochodzenia (co wprost wynika ze sprawy karnej Sądu Rejonowego w O., na którą powołał się skarżący). Brak po stronie skarżącego rzetelnego udokumentowania nabycia towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zarówno jego pochodzenia, jak i ilości oraz ceny, wykluczają zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik posiadał paliwo i zużył je na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne