Zasady określania wysokości budynku w planach miejscowych a prawo budowlane - Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2024 r., sygn. II OSK 2386/23
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie mogą modyfikować legalnych definicji ustawowych zawartych w rozporządzeniach, a gminy zobowiązane są do respektowania spójności systemu prawa oraz obowiązujących przepisów, aby uniknąć sprzeczności w jego stosowaniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Lu 270/23 w sprawie ze skargi G. W. na uchwałę Nr XLIV/311/22 Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym z dnia 28 września 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru gminy Kazimierz Dolny, w obrębach: Kazimierz Dolny, Mięćmierz-Okale, Cholewianka oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 29 kwietnia 2024 r., sygn. akt VII SA/Wa 203/24, po rozpoznaniu skargi G. W. (dalej jako "Skarżąca") na uchwałę Nr XLIV/311/22 Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym z dnia 28 września 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru gminy Kazimierz Dolny, w obrębach: Kazimierz Dolny, Mięćmierz-Okale, Cholewianka stwierdził nieważność § 4 ust. 1 pkt 18 lit. a) uchwały i oddalił skargę w pozostałym zakresie.
W pierwszej kolejności Sąd odniósł się do twierdzenia Burmistrza Kazimierza Dolnego zawartego w odpowiedzi na skargę o istnieniu podstaw do umorzenia postępowania sądowego stosownie do art. 161 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023, poz. 259 ze zm., dalej jako P.p.s.a.) z uwagi na okoliczność podjęcia przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym 23 lutego 2023 r. uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla niektórych działek, w tym dla działek należących do Skarżącej, obejmujących tereny 13bMNP. Sąd uznał, że na wskazanej podstawie prawnej nie było możliwe umorzenie postępowania sądowego w niniejszej sprawie bowiem podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr ewidencyjny: [...] ... [...] położonych w obrębie [...] nie spełnia przesłanki określonej w art. 54 § 3 P.p.s.a. Uchwały tej nie można było uznać za uwzględnienie skargi skarżącej w całości, gdyż rozpoczyna ona jedynie procedurę planistyczną, a jej końcowy efekt nie jest obecnie znany. Sąd zauważył, że samo podjęcie uchwały, które zmierza do zmiany planu w przyszłości, nie jest uwzględnieniem skargi, gdyż nie powoduje ono wyeliminowania uchwały w zakresie zarzutów podniesionych w skardze. Tego typu uchwała nie dokonuje żadnej modyfikacji w zakresie praw i obowiązków skarżącej wynikających z zaskarżonej uchwały planistycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty