27.11.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2024 r., sygn. I OSK 3132/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 września 2023 r. sygn. akt II SA/Gd 272/23 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 20 września 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 272/23 oddalił skargę L. K. (dalej "skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia 23 lutego 2022 r. skarżąca zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem G. K.

Decyzją z dnia 9 sierpnia 2022 r. Prezydent Miasta [...] odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia. Jako podstawę prawną wydania decyzji odmownej organ wskazał art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 2268 ze zm., dalej "u.ś.r."), bowiem niepełnosprawność męża skarżącej istnieje od 29 roku życia. Jako kolejną podstawę wydania decyzji odmownej wskazano na pozostawanie przez osobę wymagającą opieki w związku małżeńskim (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r.). Organ podniósł, że z wywiadu środowiskowego wynika, iż opieka sprawowana przez skarżącą nad mężem nie jest na tyle absorbująca, aby uniemożliwiała podjęcie jakiejkolwiek aktywności zawodowej, co oznacza również niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r. Mąż skarżącej nie jest bowiem osobą całkowicie niesamodzielną, czy leżącą. Okoliczności wskazane w wywiadzie środowiskowym nie budzą wątpliwości co do tego, że może on pozostawać w domu bez asysty ze strony osoby trzeciej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne