Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.620.2020.8.KC
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
1)ponownie rozpatruję sprawę Pani wniosku z 26 sierpnia 2020 r. (wpływ 28 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 maja 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 31/21 orazNaczelnego Sądu Administracyjnego z 11 czerwca 2024 r. sygn. akt II FSK 1152/21;
2)stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2020 r. wpłynął Pani wniosek z 26 sierpnia 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
11 lipca 2017 r. Pani mąż darował Pani, z którą to był wówczas w związku małżeńskim, udział wynoszący 1/2 części w zabudowanej nieruchomości, położonej w miejscowości A, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.
W Pani małżeństwie panował ustrój rozdzielności majątkowej.
Nabycie udziału było zwolnione z podatku od spadków i darowizn w oparciu o art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn (nabycie przez małżonka).
20 czerwca 2018 r. Sąd Okręgowy orzekł rozwód Pani oraz Pani męża.
26 listopada 2018 r. Pani oraz Pani były mąż dokonali zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że jej jedynym właścicielem został były mąż, który zobowiązał się do spłaty na Pani rzecz kwoty odpowiadającej połowie wartości nieruchomości. Wysokość spłaty odpowiadała wartości darowizny uczynionej przez byłego męża na Pani rzecz, wskazanej przez strony w umowie z 11 lipca 2017 r.
Pytanie
Czy w wyniku dokonania zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze czynności notarialnej – w której to udział nabyła Pani w drodze darowizny, w zamian za spłatę dokonaną przez współwłaściciela (nabywcę nieruchomości) za kwotę odpowiadającą wartości darowizny – jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji gdy od nabycia udziału przez Panią, do zniesienia współwłasności, nie upłynął okres 5 lat?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty