Wyrok NSA z dnia 17 października 2024 r., sygn. III OSK 1489/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Po 1477/21 w sprawie ze skargi P.P. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia 16 sierpnia 2021 r. nr 15/Ks/o/2021 w przedmiocie stwierdzenia winy w zakresie naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzenia kary upomnienia 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt III SA/Po 1477/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. P. (dalej jako "skarżący") na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] (dalej także jako "Komendant") z dnia 16 sierpnia 2021 r. nr 15/Ks/o/2021 w przedmiocie stwierdzenia winy w zakresie naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzenia kary upomnienia, uchylił zaskarżone orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] oraz poprzedzające je orzeczenie Komendanta Miejskiego Policji w [...] z dnia 7 lipca 2021 r. nr 33/2021 (punkt pierwszy sentencji wyroku) oraz zasądził od Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] na rzecz skarżącego 480 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (punkt drugi sentencji wyroku).
W uzasadnieniu wydanego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że Komendant Miejski Policji w [...] w dniu 28 czerwca 2021 r. wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec skarżącego. W ramach tego postępowania zebrano materiał dowodowy, a skarżący nie przyznał się do przedstawionych zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Obwiniony w ramach swojego przesłuchania oświadczył, iż nie będzie zapoznawał się z materiałami postępowania dyscyplinarnego na jego zakończenie i w toku tego postępowania nie złożył żadnych wniosków dowodowych. Orzeczeniem z dnia 7 lipca 2021 r. nr 33/2021 Komendant Miejski Policji w [...] orzekł winę skarżącego w zakresie naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzył obwinionemu karę dyscyplinarną upomnienia. W uzasadnieniu wydanego orzeczenia Komendant Miejski wskazał, że skarżący pełniąc służbę w rejonie działania Komendy Miejskiej Policji w [...] dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej w ten sposób, że pełniąc służbę w godzinach od 19:00 do 07:00, od godz. 03:47 do 05:05 nie realizował zadań służbowych i obowiązków określonych zgodnie z dyslokacją służby i zadaniami przekazanymi podczas odprawy służbowej przebywając w tym czasie w miejscu niewidocznym, tj. na terenie prywatnej posesji w [...] przy ul. [...], a mimo to dokonał w notatniku służbowym wpisów odnośnie realizacji o godz. 03:45 patrolu miasta [...], a od godz. 05:05 realizacji nadzoru nad ruchem na ul. [...] w [...], których to czynności we wskazanym miejscu i czasie faktycznie nie realizował. Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że do ujawnienia nieprawidłowego realizowania zadań przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w [...] przyczynił się system pozycjonowania GPS, gdzie odbiornik GPS zamontowany jest w radiostacjach będących w radiowozach. Pozycjonowanie sygnału GPS następuje co 1 minutę, to znaczy jest to odświeżanie systemu i po każdej minucie system wskazuje faktyczne (nowe) położenie pojazdu (radiowozu). W toku czynności wyjaśniających zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej KMP w [...] kom. [...] z przeprowadzonej analizy służb nocnych policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w [...] pełnionych w okresie od 1 lipca 2020 r. do 14 września 2020 r. sporządził tabelę obejmującą datę i godziny służby nocnej, skład patrolu, radiowóz, z wykorzystaniem którego była pełniona służba nocna, czasookres w jakim system odnotował dłuższy pobyt radiowozu w jednym miejscu ze wskazaniem lokalizacji radiowozu. Do tabeli kom. [...] załączył wydruki z map z systemu CISCO dla poszczególnych służb obrazujące czasookres oraz lokalizację radiowozów. W oparciu o dane z systemu GPS i zapisy w notatnikach służbowych dokonano następnie weryfikacji wskazań położenia radiowozów z zapisami w notatnikach służbowych stwierdzając, że w przypadku jednej służby skarżącego lokalizacja radiowozu, z wykorzystaniem którego policjant pełnił służbę, nie zgadzała się z zapisami w notatniku służbowym policjanta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty