Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.513.2024.2.PSZ
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z usług polegających na tworzeniu projektów odbudowy protetycznej w wersji digital.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 października 2024 r. (wpływ 22 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Od 4 stycznia 2024 r. roku Wnioskodawczyni osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług jako technik dentystyczny.
Działalność Wnioskodawczyni dokładnie polega na tworzeniu digitalnych uzupełnień protetycznych (dalej również jako odbudowa protetyczna) przy użyciu technologii CADCAM (oprogramowania komputerowego).
Wytworzenie digitalnej odbudowy protetycznej jest możliwe po ówczesnym złożeniu zamówienia przez lekarza dentystę/laboratorium protetyczne/centrum frezowania, w którym są zawarte takie wytyczne jak:
1)rodzaj uzupełnienia (korona, onlay, inlay, most, odbudowa na implantach, waxup, proteza itd.);
2)zasięg pracy (inaczej mówiąc ilość zębów jakie Pacjent zdecydował się odbudować);
3)skany jamy ustnej pacjenta;
4)zdjęcia twarzy pacjenta (głównie przy pełnołukowych odbudowach, lub odbudowach najbardziej estetycznych części łuku – czyli frontów);
5)jeżeli pacjent posiada jakieś specjalne życzenia co do estetyki to również dołączane są zdjęcia.
Oznacza to, że Wnioskodawczyni otrzymuje zlecenia do wykonania projektu odbudowy protetycznej nie bezpośrednio od Pacjentów, a od lekarzy dentystów, laboratoriów protetycznych czy centrum frezowania. Pacjenci są klientami tych instytucji czy lekarzy. Wytyczne z pkt 1-5 powyżej stanowią podstawę do realizacji fazy projektowania odbudowy protetycznej przez Wnioskodawczynię. W tym miejscu należy podkreślić, że każda zaprojektowana odbudowa protetyczna stanowi realizację indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta. Efekty czynności wykonywanych przez Wnioskodawczynię w żadnym wypadku nie mogą być przeniesione czy wykorzystane u innego Pacjenta. Wynika to z tego, że każdy projekt odbudowy protetycznej uzależniony jest od wielu zmiennych parametrów, tj. w szczególności: jamy ustnej Pacjenta, twarzy Pacjenta, uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta, potrzeb zdrowotnych i estetycznych Pacjenta, rodzaju materiału z którego będzie wykonana odbudowa, rodzaju samej odbudowy (u każdego Pacjenta występuje bowiem inne zapotrzebowanie). Każdy z tych projektów jest zatem niepowtarzalny, każdorazowo jest konieczne dobranie zindywidualizowanego wyrobu, do którego trzeba użyć specjalistycznego sprzętu, technologii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty