Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.175.2024.2.ASZ
Obowiązki płatnika w związku z umorzeniem należności sądowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z umorzeniem należności sądowych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sąd występuje jako wierzyciel należności sądowych.
W przepisie art. 119-125 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r., o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. 2024.959 ze zm.), zwanej dalej u.k.s.c. poprzez pojęcie należności sądowej rozumie się należności Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonych kosztów sądowych oraz grzywien orzeczonych w postępowaniu cywilnym. Są to należności przysługujące Skarbowi Państwa z tytułu nieuiszczonych opłat lub wydatków oraz grzywien. Należy przy tym uwzględnić, że należności sądowe są środkami publicznymi w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r., o finansach publicznych (t.j. Dz.U.2023.1270 ze zm.).
W świetle obowiązujących przepisów powyższe należności mogą być umarzane z urzędu lub na wniosek dłużnika, zgodnie z u.k.s.c. (art. 119-124). Umorzenie należności sądowych następuje w drodze zarządzenia wydanego przez Prezesa Sądu.
Pytanie
Czy umorzenie przez Prezesa Sądu ww. należności sądowych powoduje powstanie przychodu po stronie dłużnika i w związku z tym należy wystawić PIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Sądu, przepis art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania przy należnościach o charakterze publicznoprawnym (należności sądowych), które są dochodami budżetu państwa stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty