Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.494.2024.1.SP
Ustalenie, czy w celu obliczenia limitu kosztów finansowania dłużnego należy uwzględniać przychody ze wszystkich źródeł, w tym przychody z tytułu otrzymanych dywidend.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy w celu obliczenia limitu kosztów finansowania dłużnego należy uwzględniać przychody ze wszystkich źródeł, w tym przychody z tytułu otrzymanych dywidend.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką zarejestrowaną w Polsce, polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka osiąga dochody opodatkowane podatkiem dochodowym CIT. Spółka pełni również rolę podmiotu dominującego w grupie kapitałowej, a także jest wspólnikiem w innych spółkach. Z tytułu bycia wspólnikiem w spółkach zależnych Spółka osiąga i będzie osiągać w przyszłości przychody z udziału w zyskach tych podmiotów tj. dywidendy.
W związku z powyższym Spółka otrzymuje przychody z tytułu dywidend, w tym dywidendy które po spełnieniu warunków z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT podlegają zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.
W związku z tym, że Spółka ponosi również koszty finansowania dłużnego podlegające limitowaniu z art. 15c ustawy o CIT, Spółka powzięła wątpliwości czy dla celów obliczenia limitu z art. 15c ustawy o CIT powinna również uwzględniać otrzymane dywidendy, o których mowa w art. 22 ustawy o CIT - biorąc pod uwagę odesłanie zawarte w art. 15c ust. 4 CIT-u.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty