Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.155.2024.2.AS
Stawka ryczałtu dla przychodu z tytułu świadczenia usług mieszczących się w grupowaniu PKWIU 66.29.19.0.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu dla przychodu z tytułu świadczenia usług mieszczących się w grupowaniu PKWIU 66.29.19.0.Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwania pismem z 9 października 2024 r. (wpływ 14 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od (…) 2023 roku pod firmą A., prowadzoną pod adresem ul. (…), zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (…) i numerem REGON: (…).
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. - dalej: ustawa o PIT), a wybrana przez Niego forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wnioskodawca posiada zawartą umowę z brokerem ubezpieczeniowym. W ramach tej umowy broker udzielił Wnioskodawcy pełnomocnictwa do wykonywania czynności brokerskich w imieniu i na rzecz brokera ubezpieczeniowego. Czynności brokerskie są czynnościami określonymi w art. 4 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. 2023, poz. 1111). Pełnomocnictwo nie obejmuje prawa do podpisywania umów. Broker ubezpieczeniowy posiada swoich Klientów, których w jego imieniu obsługuje Wnioskodawca. Wykonuje on czynności, które są mu przez ten podmiot zlecane. Negocjuje, przygotowuje programy ubezpieczeniowe, prowadzi korespondencję z towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz Klientami brokera. Prawo wykonywania takich czynności wynika z art. 29 ust. 1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. 2023 poz. 1111) Broker ubezpieczeniowy i broker reasekuracyjny mogą wykonywać czynności brokerskie w zakresie ubezpieczeń lub w zakresie reasekuracji wyłącznie przy pomocy osób fizycznych, które spełniają wymogi określone w art. 34 ust. 4 pkt 1 lit a-e oraz są wpisane do rejestru brokerów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty