Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 4299 w sprawie wykluczenia osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym
Treść interpelacji:
W pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej założono podniesienie świadczenia renty socjalnej do poziomu najniższego wynagrodzenia dla wszystkich niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym. Jednak poprawki wprowadzone do projektu wprowadzają dodatek, który przysługuje tylko osobom całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji.
Renta socjalna jest podstawowym świadczeniem, które gwarantuje egzystencję osobie niepełnosprawnej ruchowo w stopniu umiarkowanym. Także w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia i niemożliwości podjęcia dodatkowej pracy.
Pozostawienie renty socjalnej w kwocie 1620 złotych miesięcznie osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym, które często muszą finansować własną rehabilitację, jest niewystarczające. Dodatkowo aktywizacja zawodowa tej grupy napotyka na wiele trudności, ponieważ dofinansowanie wynagrodzenia ze strony PFRON rośnie dużo wolniej niż koszty pracy i płacy.
W związku z powyższymi i innymi problemami napotykanymi przez osoby niepełnosprawne zwracam się do Pani Minister z pytaniami:
1. Czy planowane jest podwyższenie renty socjalnej bądź wprowadzenie dodatku obejmującego również osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty