Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.342.2024.2.AR
Czy w związku z dokonanym uproszczeniem struktury kapitałowej („sprzedażą pionową” wewnątrz Grupy Y 100% udziałów w Spółce) oraz nabyciem przez Spółkę ZCP od C, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do rozliczenia straty podatkowej powstałej w latach ubiegłych, a zatem zastosowania nie znajdzie przepis art. 7 ust. 3 pkt 7 Ustawy CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lipca 2024 r. za pośrednictwem platformy e-puap wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w opisanych we wniosku okolicznościach nie znajdzie zastosowania przepis art. 7 ust. 3 pkt 7 Ustawy CIT, a Spółce będzie przysługiwało prawo do rozliczenia straty podatkowej powstałej w latach ubiegłych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 10 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką handlową prawa polskiego z siedzibą w (…) i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów.
Spółka została utworzona 28 lipca 2015 r. z zamiarem prowadzenia działalności (…) pożyczkowej, nigdy jednak takiej działalności nie podjęła. W szczególności, nie udzieliła żadnej pożyczki żadnemu klientowi, ani nawet nie zgromadziła, ani nie zapewniła sobie finansowania w wystarczającej wysokości, aby taką działalność prowadzić.
Spółka od momentu utworzenia nie prowadziła faktycznej działalności gospodarczej, w szczególności aktywnie nie wykonywała w sposób zorganizowany i ciągły żadnych czynności, które prowadziłyby do wygenerowania przez nią przychodu. Tym niemniej, w związku z tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kapitał zakładowy Spółki został wniesiony przez wspólników w formie pieniężnej oraz zdeponowany przez Spółkę na oprocentowanym rachunku bankowym, Spółka odnotowywała w kolejnych latach niewielkie przychody podatkowe wynikające z otrzymywanych odsetek bankowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty