Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.508.2024.3.AG
Ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej i raty leasingowej wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 10 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 sierpnia 2024 r. (wpływ 14 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi od 1 kwietnia 2007 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) między innymi w zakresie długoterminowego wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek oraz wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych.
Wnioskodawca współdziała w ramach grupy podmiotów pod wspólną marką (…). Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym wszystkie podmioty działające pod marką (…) są to firmy niezależne od siebie, niekonkurujące bezpośrednio, charakteryzujące się różnymi formami własności i strukturami.
Ideą działań pod wspólną marką (…) jest wykorzystywanie sytuacji rynkowej na rynku niemieckim i pozostałych krajach europejskich do powiększenia sprzedaży. Podmioty w ramach działania pod jedną marką oparły swoją współpracę na zasadzie – duży może więcej. Strategia współpracy wykorzystuje siłę przetargową i efekt skali. Podmioty z grupy mogą zaproponować lepszą cenę lub udzielić rabatu. Mogą również oferować wspólne usługi skierowane do większych odbiorców, co jest bardziej funkcjonalne oraz korzystniejsze w toku negocjacji.
W ramach przyjętego modelu biznesowego Wnioskodawca prowadzi działalnością gospodarczą w zakresie najmu długoterminowego samochodów osobowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton celem ich dalszego wynajmu. Jest to możliwe dzięki zawartym w umowach z firmami leasingowymi zapisami, które pozwalają na taką formę dalszego najmu tych samochodów. Wieloletnia współpraca Wnioskodawcy z filmami leasingowymi pozwoliła na wypracowanie korzystnych warunków współpracy oraz uzyskania korzystnej ceny. Jedną z głównych zalet wynajmu długoterminowego na rzecz podmiotów działających pod wspólną marką jest elastyczność. Wnioskodawca może dostosowywać warunki najmu do indywidualnych potrzeb, zarówno pod kątem czasu trwania umowy, jak i typów pojazdów. To idealne rozwiązanie dla tych firm, które potrzebują samochodów na określone projekty budowlane. Dodatkowo taki najem samochodów i maszyn eliminuje obawy związane z utratą wartości pojazdu oraz kosztami jego utrzymania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty