15.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.440.2024.1.MR

Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług lekarza specjalisty.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Przeszła Pani szkolenie specjalizacyjne z zakresu (...), które zakończyło się zdaniem egzaminu specjalizacyjnego. Szkolenie rozpoczęło się w (...) 2018 r. i trwało w ramach umowy rezydenckiej (umowy o pracę) zawartej z (...). Zasadniczo szkolenie trwa 5 lat, jednak zgodnie z art. 161 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1516) czas ten ulega wydłużeniu o adekwatny okres zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego. W Pani przypadku zostało ono przedłużone do (...) 2024 r., uwzględniając (...).

Przebieg szkolenia jest ściśle określony w dokumencie zwanym „Program specjalizacji” w medycynie ratunkowej, w którym już na pierwszych stronach jasno zawarto jego cel: nabycie przez lekarza pełnego zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, pozwalających na podejmowanie szybkich i wysokospecjalistycznych działań leczniczych w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia według najwyższych standardów (których Pani jako lekarz po studiach posiada). Lekarz po ukończeniu studiów specjalizacyjnych i otrzymaniu tytułu specjalisty uzyskuje szczególne kwalifikacje umożliwiające: samodzielne rozwiązywanie problemów klinicznych wynikających z nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wskutek choroby, urazu, wpływu środowiska, zatrucia u dorosłych i u dzieci; podtrzymywanie i stabilizowanie zagrożonych czynności życiowych, szybką identyfikację genezy nagłego zagrożenia, opanowanie i ograniczenie jego dalszych skutków i powikłań, opanowanie bólu i cierpienia zagrożonego pacjenta, oraz organizację, kierowanie i prowadzenie działań leczniczych oraz segregacji medycznej w warunkach zdarzeń masowych lub katastrof. Jak wynika z powyższego, bez odbycia szkolenia specjalizacyjnego samodzielne udzielanie świadczeń nie jest w pełni możliwe. W trakcie szkolenia zobowiązana jest Pani do odbywania kursów specjalizacyjnych oraz ściśle ustalonej liczby staży kierunkowych na innych oddziałach niż oddział macierzysty. Służy to zdobyciu jak najwyższych kwalifikacji niezbędnych do samodzielnej pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne