Wyrok NSA z dnia 17 maja 2024 r., sygn. I FSK 15/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Jan Żołądź, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi B.S. o wznowienie postępowania od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 października 2021 r. sygn. akt I FSK 2076/19 w sprawie ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 1152/18 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 15 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do lipca 2013 r. oddala skargę o wznowienie postępowania.
Uzasadnienie
1. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
1.1. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 12 października 2021 r. sygn. akt I FSK 2076/19 w sprawie ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 12 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 1152/18 w sprawie ze skargi B.S. (dalej Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z 15 października 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do lipca 2013 r. 1. uchylił zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazał Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania; 2. zasądził od Skarżącej na rzecz organu kwotę 31 975 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
1.2. W uzasadnieniu powyższego wyroku Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że nie ma normy przewidującej bezskuteczność doręczenia decyzji w formie papierowej w sytuacji, gdy strona wnioskowała o doręczanie decyzji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, bowiem doręczenie decyzji (postanowienia) do rąk adresata w formie papierowej, pomimo wniosku o doręczanie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, które nie prowadzi do ograniczenia praw strony w zakresie ochrony jej interesów, nie stanowi naruszenia przepisów postępowania, które mogłoby mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Jednocześnie Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że ww. pogląd dotyczący doręczania decyzji można stosować w przypadku innych dokumentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty