Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.578.2024.2.PS
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w sytuacji wydatkowania całości środków pozyskanych ze sprzedaży kawalerek na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego w terminie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich zbycie, na którym znajduje się budynek letniskowy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi mieszkaniowej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 września 2024 r. (wpływ 23 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku z 18 września 2024 r.)
W 2023 roku sprzedała Pani dwie kawalerki wynikające z adaptacji powierzchni strychowej przed upływem 5 lat od formalnego ich nabycia. Powierzchnie strychową kupiła Pani wiele lat wcześniej. W uzupełnieniu wniosku sprostowując tą informację wskazuje Pani, że powierzchnie strychowe jako wyodrębnione 2 lokale mieszkalne przy ulicy A X numery 1 i 2 w C (we wniosku nazywane kawalerkami) umową ustanowienia odrębnej własności lokali, sprzedaży oraz umową przeniesienia nabyła Pani 15 listopada 2022 r., rep. (...), a oba lokale mieszkalne zbyła Pani w 2023 roku:
–ul. A X/2, C - umową sprzedaży i ustanowienia hipoteki zbyła Pani 27 października 2023 r.;
–ul. A X/1, C - umową sprzedaży zbyła Pani 21 września 2023 r.
Pieniądze w całości postanowiła Pani przeznaczyć na zakup gruntu o powierzchni (...) m2 w miejscowości B. Grunt jest oznaczony jako BI, dzięki informacjom uzyskanym w gminie wie Pani, że jest to grunt budowlany i inwestycyjny i bez problemu uzyska Pani w przyszłości pozwolenie na budowę nowego domu lub modernizację obecnego, bo na działce stoi stary drewniany domek letniskowy, który obecny właściciel (w kolejności drugi właściciel) nabył razem z działką i w akcie notarialnym z 2010 roku budynek jest opisany jako budynek mieszkalny, niestety pierwszy właściciel wybudował go jako samowolę budowlaną, którą zalegalizował, ale w wypisie i wyrysie gruntów ten domek funkcjonuje już jako domek letniskowy z funkcją usługową o powierzchni 64m2. By zmienić status domku jako mieszkalny musiałaby Pani dokonać całkowitej modernizacji by spełniać wymogi prawa budowlanego uwzględniające obecne czasy, ponieważ domek wybudowany był 17 lat temu i jest w kiepskiej kondycji. W związku z tym, że po zakupie gruntu nie będzie Pani miała funduszy by dokonać modernizacji lub postawić nowy dom do zamieszkania nie jest Pani w stanie tego wykonać przez najbliższe 3 lata. Musi Pani zgromadzić odpowiednie środki oszczędzając pieniądze. Dlatego na dzień dzisiejszy rozpatruje Pani potencjalny zakup jako zakup gruntu nie biorąc pod uwagę starego domku, który obecnie nie nadaje się do mieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty