Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.446.2024.1.SG
Ustalenie, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że kwoty, którymi obciąża Spółkę bank lub też, które otrzymuje ona od banku, powstałe z tytułu zawartych i opisanych w stanie faktycznym kontraktów zabezpieczających oraz koszty i prowizje bankowe poniesione w związku z zawarciem tych transakcji, nie mieszczą się w definicji kosztów finansowania dłużnego zawartej w art. 15c ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym pozostają bez wpływu na określenie kosztów finansowania dłużnego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że kwoty, którymi obciąża Spółkę bank lub też, które otrzymuje ona od banku, powstałe z tytułu zawartych i opisanych w stanie faktycznym kontraktów zabezpieczających oraz koszty i prowizje bankowe poniesione w związku z zawarciem tych transakcji, nie mieszczą się w definicji kosztów finansowania dłużnego zawartej w art. 15c ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), a tym samym pozostają bez wpływu na określenie kosztów finansowania dłużnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka A. Spółka z o.o. z siedzibą w (…) (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Podatnik”, „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz czynnym podatnikiem VAT. Jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów.
Spółka w swojej działalności wykorzystuje mechanizm działania instrumentu finansowego przy umowach kupna-sprzedaży płodów rolnych zawieranych z rolnikami. Spółka wykorzystuje instrumenty pochodne typu Swap. Rzeczone instrumenty pochodne zabezpieczają przyszłe zmiany ceny na Giełdzie Matif.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty