13.08.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. I OSK 2226/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 marca 2023 r. sygn. akt III SA/Kr 1877/22 w sprawie ze skargi S.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 30 września 2022 r. znak SKO-NP-4115-293/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 4 maja 2022 r., znak: DŚR-5222-6170-1598/22; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu na rzecz S.T. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 23 marca 2023r., sygn. akt III SA/Kr 1877/22, oddalił skargę S. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 30 września 2022 r., znak [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia 4 maja 2022 r., znak [...], Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działający z upoważnienia Burmistrza Miasta [...], orzekł o odmowie przyznania S. T. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką Z. T., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 15 marca 2022 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy, na podstawie którego ustalono, że niepełnoprawna Z.. T. wymaga opieki i pomocy innych osób, a wnioskodawca świadczy na rzecz matki usługi opiekuńcze polegające na zmianie pampersów, pomocy w utrzymaniu higieny osobistej, ubierania, karmieniu, podawaniu leków. Organ stwierdził, że sprawowana opieka przez wnioskodawcę jest konieczna i stała. W ocenie organu brak jest jednak związku przyczynowo skutkowego między rezygnacją z zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad matką, bowiem ostatnie zatrudnienie S. T. zakończyło się w dniu 31 października 2019 r. i od tego momentu pozostawał bez pracy, a niepełnosprawność w stopniu znacznym jego matki powstała dopiero w czerwcu 2020 r., tym samym rezygnacja ta nie miała związku z sytuacją zdrowotną matki. Nadto organ wskazał, że niepełnosprawna ma jeszcze dwoje dzieci, na których w równym stopniu co na wnioskodawcy ciąży obowiązek alimentacyjny polegający m.in. na zabezpieczeniu jej pomocy, a osoby te nie legitymują się orzeczeniami o znacznym stopniu niepełnosprawności, zaś fakt, że pozostają one w zatrudnieniu, z tego obowiązku ich nie zwalnia. Organ wskazał, iż ciążący na rodzeństwu wnioskodawczyni obowiązek opieki i pomoc niepełnosprawnej matce osoby te mogą realizować w sposób pośredni poprzez zabezpieczanie usług opiekuńczych. Oprócz wskazanych wyżej okoliczności, które powodują, że wnioskowane świadczenie nie przysługuje, organ wskazał również na przesłankę wynikającą z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm. – dalej "u.śr."), która w przedmiotowej sprawie się nie ziściła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne