Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.635.2024.3.MG
Możliwość opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan pismem z 31 lipca 2024 r. (data wpływu) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 września 2024 r. (wpływ 12 września 2024 r.) oraz pismem z 23 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan gospodarstwo rolne od 6 maja 2019 r., pod adresem (...). Pana identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL: (...). Jest Pan wyłącznym właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej: „Grunt”) o powierzchni 2,17 ha w gminie (...), obrębie (...), pod numerem ewidencyjnym (...), numerem księgi wieczystej (...) Sądu Rejonowego w (...), (...) wydziału KW. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Z 2024 r. poz. 226, dalej: „Ustawa o PIT”).
Jest Pan w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej. Aktualnie osiąga Pan przychody wyłącznie ze sprzedaży produktów rolnych, nie osiąga Pan przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Korzysta Pan ze zwolnienia przedmiotowego wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, dalej: „Ustawy o VAT”). Otrzymał Pan propozycję wydzierżawienia za wynagrodzeniem części gruntu rolnego w celu realizacji inwestycji budowy elektrowni wiatrowej wraz z przyłączeniem elektrowni wiatrowej do sieci oraz wszelką potrzebną do realizacji przedsięwzięcia infrastrukturą towarzyszącą, w tym w szczególności drogami dojazdowymi, liniami elektroenergetycznymi oraz telekomunikacyjnymi, magazynem energii, placem manewrowym, powierzchniami tymczasowymi niezbędnymi na czas budowy i powierzchnią, na którą będą nachodziły śmigła rotora (dalej: „Elektrownia Wiatrowa”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty