Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.129.2024.2.PP
Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w zeznaniu rocznym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 2 września 2024 r. (wpływ 2 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca chciałby uzyskać informacje na temat możliwości złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 za 2023 r. wspólnie z małżonką, która przebywa w Polsce od lipca 2023 r., z wizą typu D (…). W maju 2024 r. Pana żona otrzymała pozwolenie na pobyt tymczasowy. Urząd Skarbowy w (…) zakwestionował możliwość wspólnej deklaracji podatkowej, podając wizę jako nie wystarczającą podstawę prawną do uznania statusu rezydenta w Polsce. Urząd Skarbowy prosił Wnioskodawcę o złożenie indywidualnego PIT-37, Wnioskodawca zapłacił również należny podatek. Wnioskodawca chciałby jednak zweryfikować tę decyzje urzędu, powołując się na objaśnienia z 29 kwietnia 2021 r. w sprawie rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Kryteria ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych osoby fizycznej zawarte są w art. 3 ust. 1a ustawy PIT. Osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski jeżeli: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Definicja miejsca zamieszkania, zawarta w ustawie PIT, obejmuje dwa kryteria: pobyt na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiadanie na terytorium Polski ośrodka interesów życiowych rozumianego jako centrum interesów osobistych lub centrum interesów gospodarczych. Spójnik „lub" oznacza, że spełnienie przynajmniej jednego z tych kryteriów pozwala uznać podatnika za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Jednocześnie każde z tych kryteriów należy rozpatrywać samodzielnie i niezależnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty