09.07.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. II CSKP 249/24

Klauzula umowy kredytowej pozwalająca bankowi na jednostronne ustalanie kursów walut stanowi klauzulę abuzywną, gdyż kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Takie postanowienie, które nie precyzuje wszystkich czynników ustalanych przez bank w celu oznaczenia kursu wymiany, jest nietransparentne i nieprzewidywalne dla konsumenta, co uzasadnia stwierdzenie nieważności umowy kredytowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Roman Trzaskowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 lipca 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej syndyka masy upadłości G. spółki akcyjnej w W. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 sierpnia 2020 r., I ACa 1044/19, ‎w sprawie z powództwa G.Ś. ‎przeciwko syndykowi masy upadłości G. spółki akcyjnej W. ‎o ustalenie i zapłatę,

1) oddala skargę kasacyjną,

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 14 sierpnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach - orzekając ‎na skutek apelacji powódki G.Ś. od wyroku Sąd Okręgowego ‎w Częstochowie z 23 września 2019 r. - zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, 
‎że ustalił nieważność umowy kredytu hipotecznego indeksowanego ‎do CHF z 16 września 2008 r. i zasądził od pozwanego G. Spółki Akcyjnej w W. ( dalej także jako: „G.” lub „Bank”) na rzecz powódki kwotę 3 366,57 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 25 kwietnia 2019 r. oraz orzekł o kosztach postępowania za obie instancje obciążając nimi pozwanego.

Sąd Apelacyjny zaakceptował, po ich skorygowaniu, uszczegółowieniu ‎i uzupełnieniu ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Okręgowy, nie podzielił natomiast jego stanowiska, że nie ma podstaw do stwierdzenia upadku umowy, ‎z uwagi na wystąpienie w niej klauzul abuzywnych.

W sprawie ustalono między innymi, że powódka z mężem i synem, jako kredytobiorcy, zawarli z pozwanym 16 września 2008 r. umowę kredytu hipotecznego indeksowanego do CHF w kwocie 103 644,59 zł, stanowiącego równowartość ‎52 030,42 CHF. Rzeczywista równowartość kredytu w CHF miała zostać określona po wypłacie ostatniej transzy kredytu. Spłata kredytu miała nastąpić w 240 równych ratach miesięcznych kapitałowo-odsetkowych o równowartości 339,37 CHF. Zgodnie z § 9 ust. 2 umowy w dniu wypłaty kredytu lub każdej jego transzy, kwota wypłaconych środków miała być przeliczana do CHF według kursu kupna walut określonych w tabeli kursów obowiązującego w dniu uruchomienia środków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty