Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.368.2024.2.MM
Skutki podatkowe wypłaty byłej pracownicy za pośrednictwem komornika sądowego świadczenia na podstawie zawartej ugody sądowej oraz wypłacenia jej tego świadczenia ponownie przez pracodawcę omyłkowo.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:
•prawidłowe – w części odnoszącej się do uznania byłej pracownicy za podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, do braku zastosowania zwolnień przedmiotowych i do braku obowiązku odprowadzenia przez Spółkę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty świadczenia wyegzekwowanego przez komornika sądowego i przekazanego byłej pracownicy, oraz
•nieprawidłowe – w części odnoszącej się do uznania byłej pracownicy za płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz do braku obowiązku pobrania przez Spółkę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty, którą Spółka nienależnie wypłaciła na konto pracownicy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty byłej pracownicy świadczenia na podstawie zawartej ugody sądowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 sierpnia 2024 r. (wpływ 21 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka uczestniczyła w sprawie sądowej, z powództwa byłej pracownicy, o przywrócenie do pracy na podstawie art. 45 Kodeksu pracy.
W wyniku postępowania sądowego została zawarta ugoda sądowa pomiędzy Spółką a byłą pracownicą.
Z treści ugody wprost wynika, że strony zgodnie oświadczają, że na całkowite zaspokojenie roszczeń dochodzonych w procesie pozwana Spółka zapłaci na rzecz byłej pracownicy kwotę 50.000 zł tytułem odszkodowania. Podczas rozprawy Sąd pouczył strony, że kwota ta jest zwolniona z PIT i ZUS. Stąd nie zostało sprecyzowane, czy kwota odszkodowania jest kwotą brutto czy netto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty