28.05.2024

Oddalenie skargi kasacyjnej w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej - Wyrok NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. I OSK 603/21

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej może nastąpić wyłącznie na podstawie wykazanych kwalifikowanych wad prawnych zgodnie z art. 156 k.p.a., a nie na podstawie domniemanych naruszeń przepisów proceduralnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant: starszy sekretarz sądowy Aleksandra Białek po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 116/20 w sprawie ze skargi E. C. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 listopada 2019 r. nr GZ.rn.625.300.2019 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 116/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji) oddalił skargę E. C. (dalej: Skarżąca, Skarżąca kasacyjnie) na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (dalej: Minister) z 25 listopada 2019 r. nr GZ.rn.625.300.2019 (dalej: zaskarżona decyzja) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W skardze kasacyjnej od przywołanego wyroku Skarżąca zarzuciła naruszenie prawa materialnego, tj.

- art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 dekretu z dnia 27 lipca 1949 r. o przejęciu na własność Państwa nie pozostających w faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich położonych w niektórych powiatach województwa białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego (Dz. U. R. P. 1949/46/339 - dekret; dalej zwany także "Dekretem") poprzez jego błędną wykładnię i przyjęcie, że władaniem nieruchomością nie jest nadzorowanie jej jako właściciel, opłacanie za nią podatków i należności publicznoprawnych, oraz że wydzierżawienie przedmiotowej nieruchomości jest równoznaczne z utratą władztwa nad nią;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne