21.05.2024 Ubezpieczenia

Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego a możliwość podjęcia zatrudnienia - Wyrok NSA z dnia 21 maja 2024 r., sygn. I OSK 1083/23

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli sprawowana opieka nad osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym wymaga stałego lub długotrwałego zaangażowania, uniemożliwiając opiekunowi podjęcie zatrudnienia, nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del. WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2023 r. sygn. akt IV SA/Wr 526/22 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 13 lipca 2022 r. nr SKO/RŚ-423/178/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy Jemielno z 20 maja 2022 r., nr GOPS/5211/01/SP/05/2022; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy na rzecz [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. akt IV SA/Wr 526/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 13 lipca 2022 r. nr SKO/RŚ-423/178/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy (określanej dalej również "decyzją SKO", "decyzją ostateczną") utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy Jemielno z dnia 20 maja 2022 r., o odmowie przyznania [...] prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na ojca [...]. Zdaniem Kolegium, organ I instancji prawidłowo przyjął, że zakres samodzielności ojca strony, choć ograniczony, to nie wyklucza podjęcia przez stronę zatrudnienia, chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Większość z czynności opiekuńczych wymienionych przez stronę, nie wymaga jej całodobowej bądź nawet stałej w ciągu dnia obecności (przygotowanie i podanie ubrań, sprzątanie, pranie, kąpiel, pomoc w goleniu, podanie posiłków, herbaty, pomoc w wyjściu na taras i spacer). Niektóre z tych czynności nie muszą być też wykonywane codziennie (zakupy). Ojciec strony nie jest osobą leżącą. Okoliczność, że strona przygotowuje wszystkie posiłki, ubrania, pilnuje żeby ojciec wziął tabletki, chodzi z ojcem do lekarza i na spacery, robi zakupy, pranie, sprząta wykupuje recepty, etc. nie spełnia wymagania z art. 17 ust. 1 u.ś.r. Większość tych czynności może być wykonywanych przed lub po pracy, a więc nie są czynnościami opiekuńczymi. Biorąc pod uwagę zakres sprawowanej przez stronę opieki, Kolegium tak jak organ I instancji stwierdziło również, że brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy sprawowaną opieką a rezygnacją z zatrudnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne