30.04.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. I FSK 195/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi Gminy K. o wznowienie postępowania zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 października 2020 r., sygn. akt I FSK 860/18 w sprawie ze skargi kasacyjnej Gminy K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 829/17 w sprawie ze skargi Gminy K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 maja 2017 r. nr 0112-KDIL4.4012.64.2017.1.JK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę o wznowienie postępowania.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 27 października 2020 r. sygn. akt I FSK 860/18, Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) oddalił skargę kasacyjną Gminy K. (dalej: Gmina/Skarżąca) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 14 grudnia 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 829/17 na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług. Wyrok wraz z uzasadnieniem, a także inne powoływane w dalszej części orzeczenia sądów administracyjnych, są dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. W wyroku tym wskazano, że - na bazie postępowania o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego - sporne pozostawała kwestia, czy Gminie przysługiwać będzie prawo do częściowego odliczenia VAT naliczonego od wydatków o charakterze mieszanym, które zostaną poniesione na termomodernizację budynku centrum sportowego oraz wydatków bieżących, związanych z jego funkcjonowaniem (z wyłączeniem sauny, siłowni oraz kawiarni), za pomocą proporcji czasowej. Przytoczono art. 86 ust. 2a-2c oraz 2h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm. dalej: ustawa o VAT) oraz przepisy wydanego na podstawie art. 86 ust. 22 tej ustawy rozporządzenia z 17 grudnia 2015 r. Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193, dalej: Rozporządzenie) wskazując, że przewidują one szacunkowe ustalenie wysokości podatku naliczonego do odliczenia, jeżeli nabyte towary i usługi są wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. NSA wskazał, że przepisy te nie wskazują jednak wyczerpująco sposobów określenia proporcji, o czym świadczy brzmienie art. 86 ust. 2h ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku, gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22 uzna, że inny sposób określenia proporcji będzie dla jego działalności bardziej reprezentatywny, może odstąpić od stosowania wskazanych metod.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne