23.04.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2024 r., sygn. I OSK 666/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lipca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 1003/22 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 2 lutego 2022 r. nr KO-1147/4103/622/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 lipca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 1003/22, oddalił skargę W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 2 lutego 2022 r. nr KO-1147/4103/622/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Sąd I instancji zajął stanowisko, że świadczenie pielęgnacyjne ma pełnić funkcję ekwiwalentu za utracony zarobek, mając na uwadze, że w obecnym stanie prawnym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest zasadniczo zbliżona do kwoty minimalnego wynagrodzenia, a ponadto osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne objęta jest ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Nadto Sąd I instancji doszedł do przekonania, że Kolegium trafnie zinterpretowało normy wynikające z uregulowań zawartych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych w zw. z art. 95 i art. 103 ust. 3 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. w powiązaniu ze skutkami wyroku TK o sygn. SK 2/17. Skarżący pismem z dnia 2 września 2021 r. został przez organ I instancji poinformowany, że chcąc otrzymać świadczenie pielęgnacyjne należy dokonać wyboru, poprzez rezygnację z pobierania renty. Organ przy tym wyjaśnił, że wybór ten można zrealizować przez złożenie do organu rentowego wniosku o zwieszenie prawa do renty. W reakcji na powyższe skarżący, reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika w piśmie z dnia 10 września 2021 r. przedstawił stanowisko podtrzymywane na dalszym etapie postępowania (także w skardze do Sądu), że pobieranie renty nie stanowi prawnej przeszkody w przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Wobec powyższego, w ocenie Sądu I instancji, trafnie organy przyjęły, że w niniejszej sprawie nie została wyeliminowana negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, co skutkowało koniecznością odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne